Adıyaman Akademi Spor Okulu
ikinci el beyaz eşya alanlar antalya avukat

FUTBOL (6-15 Yaş)

 Yapılan araştırmalara göre takım sporu yapan çocukların sadece fiziksel gelişimleri değil, zihinsel ve duygusal gelişimleri de bireysel sporlara göre daha ileri düzeydedir. Takım sporları yapan çocuklar başkalarının kararlarını ve farklılıklarını daha iyi anlamaya başlarlar; farklı görüşlere saygı duymayı öğrenirler. Ani gelişen durumlar karşısında hızlı karar alma yeteneğine sahip olurlar ve bu da, zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

 

Çocuğum Neden Futbol Eğitimi Almalı?

 

Futbol branşı ile çocukların özgüveni artar, iyi ilişkiler kurmayı öğrenirler, aldıkları eğitimler ve maç tecrübeleri ile hem sportif hem de yaşam içerisindeki taktiksel becerileri gelişir, yaşadıkları deneyimler sonunda kazanma olduğu kadar kaybetmeyi de görürler, ekip çalışmasını öğrenirler, disiplinli çalışmanın faydasını tecrübe ederler ve farkına varırlar, liderlik yeteneklerini geliştirirler.

Futbol Oynayan Çocuk Psikolojisi

Futbol oynayan çocuk, psikolojik gelişimine etkisi nasıldır?

Oyun olarak futbol oynayan çocuk, sağlıklı ve güçlü olur. Takım arkadaşlığını öğrenir. Bir disiplin içinde antreman yapar, müsabakalara hazırlanır. Futbolun dünyada en yaygınlaşmış spor dallarından biri olması ve benzer şekilde ülkemizde fazlaca sevilmesi nedeniyle çocuklarımızın dünyasında da önemli bir yer işgal eder ve birçok erkek çocuğu için futbolsuz bir hayat düşünülemez.
Neredeyse her erkek çocuğu küçük yaşlardan itibaren fırsat bulduğu her ortamda futbol oynama girişiminde bulunur ve bunu deneyimlerken kendini en çok beğendiği futbolcu olarak hayal eder. Bu normal ve zaten beklenen bir durumdur. İşte bu noktada futbolcunun kim olduğu, ne gibi özellikler taşıdığı önemli olmaya başlar. Bu anlamda milli takımımızın şu an ki başarısının çocuklarımızı olumlu etkilemektedir.

Futbol oynayan çocuk: güven duygusu gelişimi

Futbol ve çocuk gelişimine etkisi açısından genç, başarılı, dinamik, çalışkan ve kendi kültürümüzden olan başarılı futbolcularımız çok önemlidir. Futbol ve çocuk açısından milli futbolcularımız hem tavırlarıyla, hem de tek yürek olarak mücadele etme ve birlik ve beraberlik duygularını yansıtmalarıyla olumlu bir örnek teşkil etmektedirler. Ayrıca içimizden birileri olmaları nedeniyle çocuklarımızda kendine güven duygusunu arttırmaktadır. Aslında başarılı olabilmek için başkaları gibi olmaya ihtiyacımız olmadığı mesajını vermektedir. Bunu sokaklara yansıması da sıklıkla çocukların mahalle maçlarında yabancı futbolcular yerine “Arda, Burak, Nihat, Hamit, Semih, Volkan” gibi takma isimlerin artması şeklinde olmaktadır